Сучасний світ сповнений турбулентності, а у такій динамічній сфері як маркетинг, необхідно не тільки слідкувати за трендами та адаптувати цілу стратегію бренду до змін, а ще й ефективно та влучно застосовувати маркетингові тактичні підходи таким чином, щоб вони працювали на користь іміджу бренда та компанії в цілому. Ми ще не встигли оговтатися від пандемії, як сталося нове шокуюче потрясіння – вторгнення росії в Україну. Початок війни прогнозували, але у це просто неможливо було повірити: більшість людей були переконані, що напад сусідньої держави на європейську країну просто неможливий. Але 21 сторіччя вчить нас «ніколи не казати ніколи», все що нам залишається – це прийняти страшну реальність та навчитися в ній виживати не тільки людям, але і бізнесу. Нижче у інтерв’ю з директором департаменту маркетингу Євгеном Разуваєвим ми розглянемо, як діяти брендам у сьогоднішній реальності на прикладі міжнародної Групи компанії Snack Production, що родом з України, до портфелю брендів якої входять: «Flint» «Сан Санич», «Big Bob», «Chipster`s», «Морські» та інші.
●Яке найголовніше питання виникло у маркетологів в умовах війни?
Мій викладач на курсі «mini MBA in Brand Management», широко відомий професор маркетингу Марк Рітсон у перших же рядках своєї авторської колонки для міжнародного видання «Marketing Week» декілька днів тому написав слова, які більше ніж місяць пульсують у скронях майже кожного українського маркетера та більшості адекватних людей з усього світу: «Бренди, які залишаються в росії, роблять заяву про підтримку путіна. Бренди, які продовжують вести бізнес в росії, не заслуговують жодної підтримки в нашій галузі (маркетингу)».
●Що б Ви сказали про бренди, які залишилися на російському ринку?
Про компанії, що вперто продовжують заперечувати очевидне та відмовляються йти з бізнесу на території країни-агресора, бренди, що досі вагаються, та транснаціональні бізнеси, що не одразу, але «прозрівають», та продають свої активи, навіть, якщо спочатку притримувалися доволі консервативної політики на кшталт деяких міжнародних пивних корпорацій, написано вже не мало. І буде написано ще багато. І будуть, напевно, розкриті карти ще й таких організацій, що публічно декларують закриття частини свого бізнесу, але продовжують сповна поповнювати військовий бюджет агресора і навіть шукають шляхи обходу своїх же заяв, а деякі з них, типу припинення інвестицій в рекламу, прямо порушують. Але всьому свій час. Я хочу розказати про те, через які потрясіння та зміни пройшли наші бренди та Компанія за останні майже півтора місяця з початку війни.
●Чи був заготовлений запасний план маркетингових дій на випадок війни?
24 лютого стало тим днем, до якого, напевне, можна було підготуватися і з маркетингової та бізнесової точки зору, але я гадаю, що навіть для найбільш розважливого стратега маркетинг під час війни – це абсолютно новий досвід, який всі ми вимушені прожити, навіть попри повне небажання. Одне з перших питань, чи залишати активні рекламні комунікації, було вирішене само собою. Перехід топових телеканалів у формат новинного марафону, тотальна неможливість займатися повноцінним продакшеном у перші тижні війни, неслаба така розгубленість, та чого там зменшувати, місцями реальний страх за безпеку сім’ї, рідних та близьких множили усі варіанти стратегій, що ретельно готувалися нашими командами протягом декількох місяців, на нуль. Більше того, незважаючи на практично ручне керування бізнесом, продажами, що рухнули майже на порядок, потрібно було оговтатися самому, привести команду до тями і спочатку зайнятися невідкладними діями та рішеннями, а трохи згодом почати також із стриманим оптимізмом збирати думки та намагатися оформити їх у декілька сценаріїв розвитку брендів компанії у повоєнний час.
●Як саме змінився маркетинговій підхід, які рішення були прийняті в першу чергу?
Першим рішенням після нетривалого періоду було забезпечення безпеки родин, яким займалась більшість наших людей, та переміщень всередині країни, було розгорнути на всіх соціальних майданчиках та платформах наших брендів активний інформаційний фронт, направлений на підтримку високого морального духу нашої аудиторії. На противагу шаленій кількості негативної інформації, що неслася з усіх боків, ми зробили нашою основною метою множення та підсилення позитивної та корисної інформації.
●На що спрямованій контент вашого так званого «інформаційного фронту»?
Наша діджитальна команда тепер починає кожен день із добірки позитивних новин, що трапилися за минулу ніч та попередній день – успіхи наших військових, важливі міжнародні заяви та підтримка нашої країни, регіональні та локальні перемоги. А протягом дня з’являються публікації з такими хештегами, як #sp_перемога, #sp_корисно, #sp_безпека, #sp_антифейки, тощо.
●Як саме змінилася комунікація ваших брендів?
За позиціонуванням майже всі наші бренди – це «свої хлопці» та «жартівники», тож ми намагалися утриматися від неприроднього для нас пафосу, та продовжувати підбадьорювати людей, а отже команда креаторів та дизайнерів продовжує працювати над тим, щоб міцні вирази, цитати та меми цього суворого часу пройшли крізь характери наших бренд-персонажів, та отримали нову силу за допомогою Санича та його родини, чілера з Chipster`s, забиватора Flint та цілої ватаги нових мескотів Big Bob. Тут є історії і про насіння в кишенях окупантів, і про тракторний батальйон, і про гусаків з біолабораторії, і про банку томатів спайсі та ворожі дрони, і про заспокійливий чіл у виконанні деяких радників ОП, і, звичайно ж, про міцні горішки наших воїнів.
●Чи є зміни у продуктовий стратегії, що стосовно виходу новинок?
Паралельно велася робота над адаптуванням продуктової стратегії. Більшість проектів з розробки і лончу нових продуктів були, на жаль, поставлені на паузу. Також з огляду на майже повну блокаду країни з трьох боків та ускладненням, подорожчанням та затримками у логістиці, дуже гостро стало питання залишків як готової продукції, так і усіляких компонентів для виробництва продуктів від сировини до пакувального матеріалу та спецій. Але були і більш неординарні виклики.
●Про які саме неординарні виклики йдеться? Чи можете навести приклад, будь ласка?
За останній місяць антиросійські настрої злетіли майже до небес, і тепер, як багато хто каже, світ поділився на чорне та біле без будь-яких напівтонів, але «зрада» тепер може миттєво прилетіти навіть за кольори, які використовує бренд, і дорікання сиплються без розбору та без уваги на те, яку позицію насправді займає бренд або компанія, чи ведуть вони активну проукраїнську діяльність, чи донейтять, чи сумлінно волонтерять. Одним з таких прикладів є найбільша продовольча мережа «АТБ». Комбінація червоного, синього та білого кольорів у фірмовому стилі компанії неодноразово призводила до спалахів хейту з боку диванного інтернет-війська. Хоча зазвичай експерти з брендингу та айдентики кажуть, що синій символізує довіру та силу, а червоний збудження та молодість. Також є асоціації й іншого порядку, наприклад, синій може символізувати море, а червоний – колір деяких морепродуктів, то ж доволі часто використовується у морських продуктах, або ж, як в нашому випадку, снеках з популярними смаками риби та морепродуктів. Отже, ми розуміли, що деякі дизайни, які не викликали такого сильного збудження до 24.02 наразі можуть сприйматися зовсім по-іншому у контексті війни.
●Чи були проведені якісь покращення дизайну брендів Компанії в цьому контексті?
Теорія досить швидко знайшла підтвердження у вигляді запитання про недоречність сполуки кольорів моря та крабів на одному з наших продуктів. Тут не було чого сперечатися і запитувати, чого ж це викликає обурення тільки тепер, зараз це точно недоречно і ми швидко намагалися виправити ситуацію. Тим більше, що до блакитного ідеально пасує… жовтий! Будемо вважати, що на пачці чипсів зі смаком крабу він також буде символізувати пісок. І хоча це було доволі непросто в теперішній час (дякую нашій команді продажів та логістики), але ми знайшли змогу вилучити з продажу та повернути з усіх наших складів на території України продукт в старому дизайні пакування, розробити та замовити нову упаковку і вже з середини травня на полицях магазинів України з’явиться новий жовто-блакитний краб. Також дуже скоро і решта наших дизайнів стануть більш патріотичними, але це вже більше розраховано на донесення української ідеї до тих країн, куди експортуються наші продукти. А такий бренд-лідер категорії смаженого насіння і народний улюбленець, як «Сан Санич», сподіваюся, стане ще ближчим до кожного українця, кожної української родини.
●Як війна вплинула на атмосферу в компанії та на команду?
З початку цієї підлої, загарбницької війни кожен наш співробітник бере участь у заходах, які допомагають наблизити перемогу. Наші хлопці вступають в ряди ЗСУ та територіальної оборони, ми формуємо та відправляємо продуктові набори та речі у волонтерські центри, на блокпости та нашим воїнам, здаємо кров…
У нас точно ще буде багато часу, щоб сміятися, шуткувати, зустрічатися з друзями і ділитися улюбленими снеками. А зараз гуртуймося та допомагаємо, тільки спільними діями ми переможемо!
З вірою у серці, Snack Production - це Україна!
Слава Україні! Героям Слава!